Laureát

doc. MUDr. Mgr. Marek Mráz, Ph.D.

Laureát Ceny Neuron pro mladé nadějné vědce za rok 2018 - medicína

doc. MUDr. Mgr. Marek Mráz, Ph.D.

Marek Mráz se zabývá výzkumem a léčbou lymfatické leukémie.  Zkoumá buňky lymfocyty – za normálních okolností chrání tělo proti infekci. Předmětem jeho výzkumu je, proč se mění na nádorové.

Doktor Mráz je uznávaným odborníkem v oblasti B buněčných leukémií a lymfomů. Ve své praxi se zabývá výzkumem a léčbou lymfatické leukémie. Tento druh je nejčastější formou leukémie u dospělých.  Doktor Mráz je jeden z mála mladých českých vědců, kteří dokázali získat prestižní evropský grant ERC, a je velkou nadějí pro českou i světovou medicínu.

Jsme hrdí na práci doktora Marka Mráze, kterou pomáhá rozkrývat příčiny lymfatické leukémie a pomáhá tak k léčbě této zákeřné choroby.

Co na sebe prozradil Marek Mráz?

Můj přínos ve třech větách
Popsal jsem, že nekódující RNA (microRNA) regulují tzv. BCR signalizační dráhu u normálních a maligních B lymfocytů. Rozkryl jsem regulaci funkce molekuly CD20, která je cílem v protinádorové terapii u leukémií a lymfomů již 20 let, ale nebylo jasné, jakou má fyziologickou funkci. Vedu několik nadaných Ph.D. studentů, kteří se neustále zlepšují a kterým se snažím dát k dispozici podmínky, aby z nich byli skvělí vědci.

Co mě žene vpřed
Mozek. Pořád se na něco ptá.

Kdybych si měl vybrat slávu, nebo peníze, zvolil bych...
Hmm… Štěstí.

Tři faktory, díky nimž jsem dnes tam, kde jsem 
Štěstí na skvělé mentory v Brně, na Mayo Clinic a na Kalifornské univerzitě v San Diegu. Podpora rodiny. Možnost bezplatného studia vysoké školy v ČR (mohl jsem studovat paralelně medicínu i molekulární biologii).

Největší objev v dějinách mého oboru
To nelze říct. Za posledních 20 let to byl například rozvoj technologie masivního paralelního sekvenování (NGS), a díky tomu levné a rychlé sekvenování genomu a studium transkriptomu. Dále objev nekódující microRNA/RNAi dráhy a Crispr technologie pro editace genomu.

Největší mýtus, omyl či blud v mém oboru
Zda existuje v mém oboru nějaký opravdový blud, toho si nejsem vědom. Je určitě hodně nejasných věcí, ale kdybych věděl o nějakém bludu, tak na jeho rozkrytí určitě pracuji.

Kde hledám inspiraci
Pro přístup k životu během cest v Asii. Pro vědu na konferencích. 

Co rád čtu
Českou beletrii oceněnou Magnesia litera, což je téměř vždy záruka, že mě kniha zaujme. Naposledy jsem četl skvělou knihu Jana Trachty Tichý dech (zápisky z misí s Lékaři bez hranic).
 
Jakou hudbu rád poslouchám
Psychedelický rock a jazz (Clifford Brown, Charlie Parker…).