Mecenáš

Marek Dospiva

„Cením si pokroku, inovací a znalostí. Výsledky vědecké práce využíváme v našem podnikání a zvyšují kvalitu života nám všem.“

 Marek Dospiva

Marek Dospiva je významný český podnikatel, spoluzakladatel a spolumajitel investiční skupiny Penta, která působí v deseti zemích Evropy a zaměstnává více než 40 tisíc lidí.

V České republice Penta vlastní zejména lékárny Dr.Max, sázkovou kancelář Fortuna, vydavatelství VLM,  síť nemocnic a zdravotnických zařízení Penta Hospitals, v Praze je Penta také předním developerem. Developerské projekty Penty získávají celou řadu významných ocenění za kvalitu, špičkovou architekturu, udržitelnost a urbanistickou hodnotu. Mezi klíčové projekty patří například nová ikona moderní architektury Masaryčka v centru Prahy, revitalizace areálu továrny Walter na novou městskou čtvrť Waltrovka nebo územní rozvoj v lokalitě Vítězného náměstí v Praze.

Marek Dospiva podporuje celou řadu charitativních a společensky odpovědných projektů v oblasti vzdělávání, zdravotnictví, kultury či architektury. Prostřednictvím Nadace Neuron podporuje rozvoj vědy. Výraznými částkami podpořil také nemocnice a veřejný sektor v průběhu pandemie covid-19 a v rámci skupiny Penta přispěl na humanitární pomoc ke zmírnění následků války na Ukrajině.