Laureát

Mgr. Lukáš Slodička, Ph.D.

Laureát Ceny Neuron pro mladé nadějné vědce za rok 2018 - fyzika

Mgr. Lukáš Slodička, Ph.D.

Lukáš Slodička zkoumá interakce zaření a atomů. Výsledky těchto experimentů pomáhají pochopit a kontrolovat fundamentální procesy absorpce, odrazu a emise světla a jejich potenciální využití pro oblasti telekomunikace a kvantových počítačů. Vybudoval v ČR dva nové experimenty v kvantové atomové fyzice, které zde ještě nikdy nebyly. Experimetální laboratoř, kterou v ČR vede, je první svého druhu ve střední a východní Evropě.

Jsme hrdí na práci fyzika Lukáše Slodičky, jehož odvážný přístup ve výzkumu emise světla jednou obohatí telekomunikační technologie a výrobu kvantových počítačů.

Co na sebe prozradil Lukáš Slodička?

Můj přínos ve třech větách
Realizace experimentů studujících interakci záření a látky na jednoatomové – jednofotonové úrovni. Pozorování efektů typických pro velké atomární ansámbly s jednotlivými atomy a naopak, dosažení kontroly stavů většího počtu atomů na úrovni kontroly stavu jednotlivých zachycených atomárních iontů.
Výsledky těchto experimentů pomáhají pochopit a kontrolovat fundamentální procesy absorpce, odrazu a emise světla a jejích potenciální využití pro kvantovou komunikaci a metrologii. 

Co mě žene vpřed
Víra, rodina.

Kdybych si měl vybrat slávu, nebo peníze, zvolil bych...
Peníze, těch se můžu v principu bez velké pozornosti zbavit ve prospěch jiných, blízkých i vzdálených lidí, a tak to nemusí nutně narušit můj životní styl a klid.

Tři faktory, díky nimž jsem dnes tam, kde jsem
Excelentní vědečtí spolupracovníci a školitelé, pracovitost, manželka.

Největší objev v dějinách mého oboru
Energie vakua – z pohledu klasické fyziky prázdný prostor – obsahuje pozorovatelnou energii.

Největší mýtus, omyl či blud v mém oboru
Představa, že kvantový procesor jednou nahradí ten klasický.

Kde hledám inspiraci
Inspiraci přímo nehledám, většinou spíš čistím hlavu, a to buď v přírodě, nebo cestou z práce na kole. Když se snažím něco nové vymyslet, čtu články pionýrů našeho oboru, interakce záření a látky – z 80-tých a 90-tých let (P. Zoller, A. Aspect, W. Vogel, R. Blatt, D. Wineland, a mnozí další)

Co rád čtu
Pohádky pro syna a C. S. Lewise.

Jakou hudbu rád poslouchám
Hlavně starší, veselou a povzbudivou, z interpretů např. Simon and Garfunkel

Lukáš Sodička v médiích: