Mecenáš

Jana a Libor Musilovi

 Jana a Libor Musilovi

Česká výrobní a stavební rodinná firma LIKO-S sídlí ve Slavkově u Brna a patří k úspěšným inovativním českým rodinným firmám. LIKO-S stojí na rodinných základech. To firmě pomáhá překonávat zlé časy v životě i byznysu, pohání firmu vpřed a přináší radost v časech dobrých. Už dvě generace ručí firma za svou práci. Seznamte se s příběhem firmy LIKO-S a manželů Musilových na jejich webu

Proč manželé Musilovi podporují vědu a aktivity NF Neuron? Proč je podle nich věda pro společnost důležitá a jaké vlastnosti a hodnoty považují za zásadní pro byznys a podnikání? Prečtěte si rozhovor se zakladateli úspěšné rodinné české firmy.

Proč jste se rozhodli podpořit české vědce prostřednictvím fondu Neuron?

Práce Neuronu se nám líbí a věříme, že dobře naloží s prostředky pro vědce a jejich práci dobře propaguje.

V čem je podle vás role vědy a vědců pro společnost zásadní?

Bez vědy není pokroku. Svět se velmi rychle mění a je třeba abychom se dokázali přes vědu podívat na dekády dopředu a připravovali se na svět, ve kterém budou žít naše děti a vnuci. Nebudou to mít jednoduché.

Firma Liko-s si zakládá na inovacích a technologiích. Proč by měly firmy investovat svou energii právě do inovací a technologií?

Podnikání je o řešení každodenních problémů. A pokud si chcete zachovat zdravý rozum je potřeba tento rutinní proces něčím zábavným okořenit. Tím jsou právě inovace. Ty dělají z podnikání intelektuální dobrodružství, které vylepšuje duši. Pokud firma má plnit důležitou funkci v osobním růstu svých zaměstnanců, potom musí inovovat. Jinak je to šedá rutina k vydělávání peněz, která lidi ubíjí a lidi si pouze myslí, že myslí.

Vaše rodinná firma patří mezi úspěšné české firmy. Jaká by byla první rada rodinám, které zvažují založit rodinný byznys?

Podnikejte se svojí rodinou a dělejte to tak, aby se firma stala pojítkem pro Vaši rodinu. Pozvednete tak úroveň svých rodinných vztahů na generace dopředu. Buďte si však vědomi toho, že je to sice dobrá cesta, ale není jednoduchá.

Jmenujte tři hodnoty/vlastnosti, které považujete pro podnikání za zásadní?

Peníze nejsou účelem podnikání, účelem je služba pro společnost a peníze určují rozsah této služby.

Houževnatost je nejdůležitější vlastnost. Houževnatost je vytrvalost a vášeň.

Svoboda je nejdůležitější podmínka k úspěšnému podnikání. Je třeba o ni usilovat nepřetržitě.