Mecenáš

Jan Široký

"Věřím, že vědě a její následné aplikaci můžeme z velké části vděčit za to, jak komfortně si nyní žijeme."

 Jan Široký

„Baví mě sledovat nové objevy a obecně neustálý progres v lidském poznání," říká Jan Široký, mecenáš Nadace Neuron, investor Czech Founders VC a exCTO českého jednorožce Mews, který přinesl revoluci do správy hotelové administrativy. 

"Během mého působení Mews nedorostl do velikosti, kdy by si mohl dovolit vědecké R&D oddělení. Naopak jsme byli ten typ startupu, který se snažil minimalizovat technologické experimenty, neověřené nástroje a maximálně se věnovat zákaznickým problémům. Možná i proto mě to teď přitáhlo k Nadaci Neuron," doplňuje.

Proč jste se rozhodl Nadaci Neuron podporovat?

O vědu se laicky zajímám celoživotně, baví mě sledovat nové objevy a obecně neustálý progres v lidském poznání. Věřím, že vědě a její následné aplikaci můžeme z velké části vděčit za to, jak komfortně si nyní žijeme. Na druhou stranu tento obrovský přínos není dostatečně oceněn, zejména v případě základního výzkumu, díky kterému chleba nebude levnější zítra, ale třeba až za 50 let. Nadace Neuron oceňuje vědce, popularizuje vědu a zvyšuje její prestiž. To jsou všechno aktivity, které se mnou rezonují a jsem vděčný, že třeba i díky mé podpoře jich bude moci být ještě více.

V čem vidíte její přínos?

V její nezávislosti, která je dána způsobem financování skrze patrony, převážně z business sféry. A s tím spojený duch toho, že svět podnikání vrací něco zpět do světa vědy. Spousta úspěšných firem nebo startupů staví na dřívějších vědeckých objevech, ať už přímo nebo nepřímo. Dále je mi sympatické silné zaměření Neuronu na přírodní vědy, které popularizaci velice potřebují. A také to, že laureáti mohou získané finanční prostředky využít na cokoli chtějí, bez omezení.

Věnoval jste se závodnímu sportu, pracoval jste ve startupu, nyní se zabýváte investicemi. Co vás vede k tomu podávat ty nejlepší výsledky?

Asi to vychází z mojí soutěživosti, která se u mě objevila během mé basketbalové kariéry. Jeden trenér nám vždy říkal, že když člověk odevzdá maximum, nezáleží, jestli se v daný moment vyhrálo, nebo prohrálo. Výsledky se dostaví časem. Je to sice klišé, ale i extrémně osvobozující přístup, díky kterému se člověk zabývá jen tím, co může ovlivnit a nestresuje tím, co nemůže. Když se ale vyhrává, je to samozřejmě lepší. 

Mews prostřednictvím své platformy pro správu hotelů změnil způsob, jakým ubytovací zařízení fungují napříč všemi odděleními. Hoteliéry zbavil nudné administrativy a umožnil jim soustředit se na skutečný zákaznický zážitek. Produkty Mews aktuálně využívá více než 5000 hotelů po celém světě. Hodnota Mews překonala jednu milliardu dolarů a firma se tak stala třetím českým jednorožcem. Jan Široký působil v Mews od jeho začátku v roce 2012 do roku 2022.