Laureát

doc. JUDr. David Kosař, Ph.D., LL.M., J. S. D.

Laureát Ceny Neuron pro mladé nadějné vědce za rok 2018 - společenské vědy

doc. JUDr. David Kosař, Ph.D., LL.M., J. S. D.

Pracuje na pomezí práva a politologie, a ve svém výzkumu se zabývá posilováním soudcovské samosprávy a dopadem těchto reforem na dělbu moci.
Hlavní přínos právního vědce Davida Kosaře spočívá v odhalení nedostatků fungování nejvyšších rad soudnictví, identifikování dalších aktérů v justiční politice (jako jsou předsedové soudů) a v porozumění interakce mezi těmito aktéry. Ve své práci se snaží propojovat klasický  doktrinální přístup v právu s empirickými metodami. Jako první český právník získal prestižní ERC grant.

Jsme hrdí na práci právního vědce Davida Kosaře, který odhaluje slabá místa v soudních systémech a pomáhá nám lépe pochopit důležitost soudní moci v politickém systému jako celku.

Co na sebe prozradil David Kosař?

Můj přínos ve třech větách
Pracuji na pomezí práva a politologie a v současné době se zabývám primárně posilováním soudcovské samosprávy a dopadem těchto reforem na dělbu moci. Můj hlavní přínos spočívá v odhalení nedostatků fungování nejvyšších rad soudnictví, identifikování dalších aktérů v justiční politice (jako jsou předsedové soudů) a v porozumění interakce mezi těmito aktéry. Snažím se rovněž o propojení klasického doktrinálního přístupu v právu s empirickými metodami.

Co mě žene vpřed
Asi nějaký vnitřní motor. Zřejmě kombinace touhy po poznání, možnost diskutovat své věci se skvělými lidmi po celém světě a snaha předávat své zkušenosti mladším kolegům.

Kdybych si měl vybrat slávu, nebo peníze, zvolil bych...
Ani jedno. Radši bych měl moc měnit věci k lepšímu. K tomu sláva ani peníze nestačí.

Tři faktory, díky nimž jsem dnes tam, kde jsem
Moje žena (nejvíc), New York (mé studium na NYU) a Brno (lidé, se kterými jsem mohl pracovat na Masarykově univerzitě, Nejvyšším správním soudu a na Ústavním soudu).

Největší objev v dějinách mého oboru
Pro obor ústavního práva je klíčový „objev“ soudního přezkumu ústavnosti ve věci Marbury v. Madison a následně vznik samostatných ústavních soudů. V poslední době mi přijde rovněž důležité, že právníci „objevili“ kouzlo práce v týmu a že začali uznávat, že i empirické metody mají v právu místo.

Největší mýtus, omyl či blud v mém oboru
Že v právu existuje na všechno jen jedna správná odpověď.

Kde hledám inspiraci
Všude. Většinou mě napadají nejzajímavější věci ve chvíli, kdy zrovna na nic usilovně nemyslím, například po běhání nebo naposledy při pročítání palubní brožurky Air Greenland při letu do Grónska. Obecně se ale vyplatí sledovat produkci doktorandů a postdoků – to je pro mě skupina, ze které nejčastěji vycházejí neotřelé nápady a nové myšlenky.

Co rád čtu
Detektivní a špionážní romány a knížky o umění. Na etapy pak na Kindlu Hru o trůny. 

Jakou hudbu rád poslouchám
Teď Sixto Rodrigueze, Avishai Cohena, Moderat, Sufjana Stevense, the XX a Foster the People. Spotify je skvělá věc.