Laureate

RNDr. Martin Balko, Ph.D.

Neuron Award Laureate for Young Scientists 2019 – Computer Science

RNDr. Martin Balko, Ph.D.
„Získat tak prestižní cenu, jakou je Cena Neuron pro mladé vědce, je skutečně velká pocta a mám z toho velikou radost. Velice si cením jakékoli podpory vědy a myslím, že Ceny Neuron jsou skvělým způsobem, jak zvyšovat prestiž vědy v České republice a také motivaci mladých vědců, což obojí považuji za velmi důležité,” říká Martin Balko.

Seznamte se s Martinem Balko a ostatními mladými vědci v krátkém videu

Co na sebe prozradil Martin Balko?

Jak byste laikovi třemi větami vysvětlil, čím se zabýváte?
Studuji kombinatorické problémy, které mají motivace v geometrii, Ramseyově teorii a v kreslení grafů. Často za pomoci počítačových důkazů. Zadání některých těchto problémů se dá snadno vysvětlit, ale nalézt jejich řešení se vesměs zatím nikomu nepodařilo, a to i přesto, že jsou známé desítky let. Jeden takový příklad, kterému jsem se věnoval, lze například formulovat takto: máme danou mapu s několika městy, která chceme propojit cestami tak, aby mezi každými dvěma městy vedla cesta neprocházející jiným městem. Kolik minimálně musíme mít křížení mezi všemi těmito cestami? Už od 50. let je známo několik rozvržení cest, o kterých se předpokládá, že mají minimální počet křížení, ale nikdo zatím neumí ukázat, že lépe už to nejde.

Jaký byl váš zatím nejodvážnější krok v životě?
Žádný konkrétní mě bohužel nenapadá. Jistou dávku kuráže možná vyžadovalo rozhodnutí odcestovat na nějaký rok do zahraničí na postdoktorandské pozice, kdy jsem například strávil rok v Izraeli.

Kdyby se o vás psalo v učebnici, co by tam mělo být?
Za poctu bych považoval, kdyby se psalo o nějakých mnou dosažených výsledcích. Přímo o mně by se v učebnici psát nemuselo, ale pokud by byla v učebnicích zmíněna moje práce, tak bych byl samozřejmě moc rád. 

Kdo je vaším vzorem? 
Nejde ani o jednotlivce, ale spíš o celou řadu velice schopných, moudrých a milých lidí, které jsem v životě potkal. Mám velké štěstí, že například u nás na fakultě je jich celá řada, ale vyjmenovat všechny by bylo na dlouho a nerad bych někoho opomenul. 

Čím byste chtěl být, kdybyste nebyl tím, čím jste?
Dříve jsem se hodně věnoval grafice, ale nakonec jsem se rozhodl pro studium teoretičtějších oborů. Takže kdybych nebyl tím, čím jsem, tak bych se chtěl věnovat právě výtvarnu, na které bych si rád našel nějaký volný čas i teď, ale bohužel se mi to v poslední době moc nedaří.

Co byste na světě změnil, kdybyste měl tu schopnost?
Určit nějakou konkrétní změnu není úplně snadné, obzvlášť pokud by měla být nějak razantní, protože důsledky pak můžou být dost nepředvídatelné. Snad by ale neškodilo, kdyby obecně bylo víc empatie a kritického myšlení.

Čeho se v budoucnosti obáváte?
Vyloženě nutkavou obavu, která by mi nedala spát, nemám. Každý se asi občas stará o možné nástrahy budoucnosti, ale jako obavu to úplně nevnímám.

S kým byste chtěl strávit desetihodinový let?
Takový let by člověk rád přečkal co možná nejklidněji, takže bych si asi vybral někoho, s kým by let co nejpříjemněji utekl, tedy někoho z kamarádů nebo příbuzných. A v kokpitu by samozřejmě mohl být zkušený pilot.

Jakou knihu právě čtete? 
Rád si čtu populárně naučné knížky, kterých už jsem nasbíral docela dost. Nedávno jsem začal číst sérii knížek od nakladatelství Dorling Kindersley, ve kterých jsou pěkně shrnuté základy z různých oborů. Už jsem dočetl Knihu vědy, Knihu psychologie a momentálně mám rozečtenou Knihu umění

LAUREÁTI 2019

Věří, že věda posouvá
společnost dobrým směrem

Michal Šimíček

RNDr. Michal Šimíček, Ph.D.

Neuron Award Laureate for Young Scientists 2019 - Medicine

Martin Balko

RNDr. Martin Balko, Ph.D.

Neuron Award Laureate for Young Scientists 2019 – Computer Science

Vladimir Lotoreichik

Dr. Vladimir Lotoreichik

Neuron Award Laureate for Young Scientists 2019 - Mathematics

Become a patron

Be informed

Discoveries lie waiting all around, do not let them slip by! Every month we will send you a fresh batch of information about the world of science and Neuron.