Vědkyně z Neuronu na prestižním summitu SingularityU Czech

Fyzička Anna Fučíková, lékařka Zuzana Libá a bioložka Helena Fulková. To jsou tři špičkové vědkyně, které Neuron ocenil za jejich výjimečnou vědeckou činnost, a které vystoupí na prestižním SingularityU Czech summitu, kde se pravidelně sjíždí vizionáři z celého světa. Akce se koná 1. - 2. dubna 2019 v Praze a dámy zde vystoupí v rámci diskuzního panenu NF Neuron.

Fyzička Anna Fučíková, nositelka Neuron Impulsu 2015, se dlouhodobě zabývá zkoumáním polovodičových nanočástic a jejich optických vlastností. Výsledky jejího bádání a dalšího rozvoje technologie by měly nalézt uplatnění jako luminofory pro LED a solární články či jako fluorescenční značky v biologii a jinde. I díky podpoře NF Neuron se stala jedinou Češkou z pouhých 50 vědkyň světa, které americká diplomacie vybrala do exkluzivního výměnného programu IVLP (International Visitor Leadership Program) pro mladé lídry. Z USA se vrátila minulý podzim, a své zážitky popisuje v rozhovoru pro NF Neuron.

Bioložka Helena Fulková, laureátka Ceny Neuron za rok 2016, je bioložka a první Češka, která naklonovala myš, čímž pomohla nahlédnout do mechanismu reprodukcí a reprogramování buněk. Klonování zvířat podle ní slouží k dokonalejšímu poznání mechanismů spojených s reprodukcí a reprogramováním buněk. Poznatky pak mohou najít uplatnění při zvyšování úspěšnosti umělého oplodnění nebo v medicíně při buněčné léčbě. Máme se podle ní bát lidských klonů? Odpověď naleznete v rozhovoru pro Deník N.

Lékařka Zuzana Libá, nositelka Neuron Impulsu 2014, zkoumá autoimunitní onemocnění mozku a míchy. V rámci grantu Neuronu se zaměřila na zkoumání těchto onemocnění u dětí, což je vzácné. Podstatou jejího výzkumu je zkoumat vliv některých proteinů na vznik zánětu v CNS. I díky podpoře Neuronu objevila, že některé proteiny opravu mohou indikovat onemocnění CNS, což by zásadně mohlo pomoci v diagnostice těchto onemocnění (lupénka, roztroušená skleróza, cukrovka 1. typu V celosvětovém kontextu je výzkum unikátní co do velikosti souboru dětských pacientů s autoimunitním postižením CNS, rozmanitosti diagnóz a analýzou dat.  Poslechtěte si, jak svůj výzkum přiblížla pro Českou televizi.